FAQ
1. Kto organizuje Olympiádu ľudských práv?
Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, v súlade so smernicou MŠVVaŠ SR č. 23/2017 o súťažiach.
Hlavnými odbornými garantami súťaže sú
-
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva
-
OZ Olymp a Celoštátna komisia Olympiády ľudských práv (CK OĽP)
-
Katedra politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave
2. Aká je nosná téma 27 ročníka Olympiády ľudských práv?
Témou 27. ročníka OĽP je Brániť právny štát = brániť ľudské práva.
Ak by sa v miestnosti stretlo 5 ľudí s právnym vzdelaním, dostali by sme 5 rôznych odpovedí na otázku: “čo je to právny štát?”. Všetci z nich by sa však zhodli na tom, že kto chráni právny štát, chráni ľudské práva.
Preto sme sa rozhodli, že témou dvadsiateho siedmeho ročníka Olympiády ľudských práv bude práve ochrana právneho štátu, ako základného piliera takej demokracie, ktorá zabezpečuje ľudské práva pre všetkých bez rozdielu. Tému sme nazvali príznačne BRÁNIŤ PRÁVNY ŠTÁT = BRÁNIŤ ĽUDSKÉ PRÁVA
Zadania, tézy a testové úlohy budú zostavené tak, aby preverili schopnosť študentstva kriticky rozmýšľať o ľudských právach, ich postavení v dnešnej spoločnosti a o tom, kde sa dá ich ochrana ešte zlepšiť v správne fungujúcom právnom štáte
3. Ako prebiehajú školské kolá?
Každá škola si určuje vlastné pravidlá školských kôl tak, aby boli v súlade s propozíciami OĽP.
-
Odporúčame, aby bolo školské kolo organizované tak, aby sa ho mohli zúčastniť všetci žiaci a žiačky, ktorí majú záujem a aby k účasti motivovalo čo najrozmanitejšie spektrum študentstva (nielen mužov, nielen najstaršie ročníky, nielen z majority, nielen budúcich právnikov/čky, nielen excelentných študentov/tky).
V prípade záujmu o pomoc, či podporu pri organizácii školského kola, sa neváhajte obrátiť na regionálnych koordinátorov a koordinátorky OĽP alebo na organizačný tím. Viac sa o školskom kole dozviete TU.
4. Ako prebiehajú krajské kolá?
Krajské kolá sa konajú prezenčne a majú dve časti:
-
prvou, písomnou časťou je test (v trvaní spravidla 45 minút);
-
druhou, ústnou, je riešenie tézy (spravidla čas na prípravu 15 minút a čas riešenia 15 minút).
Súťažné podklady pripraví autorský tím Slovenského národného strediska pre ľudské práva v spolupráci s OLYMP o. z. a CK OĽP.
Bodové maximum za test aj tézu je rovnaké (60 bodov). Súčet bodov za test a tézu určí riešiteľský status:
-
pri celkovom zisku 60 % bodov a viac (tzn. 72 bodov až 120 bodov) získavajú žiaci/žiačky status „úspešný riešiteľ/úspešná riešiteľka“
-
pri celkovom zisku 59% bodov menej (tzn. 71 a menej bodov) získavajú žiaci/žiačky status “ riešiteľ/ riešiteľka”
Z každého krajského kola postupuje 8 najlepších do celoslovenského kola. Viac sa o krajskom kole dozviete TU.
5. Na čo sa mám sústrediť pri riešení súťažnej úlohy Tézy v krajskom kole?
Riešenie Tézy má testovať:
-
všeobecný prehľad súťažiacich o základných a aktuálnych ľudskoprávnych témach, relevantných kľúčových inštitúciách, zákonoch a dokumentoch;
-
schopnosť súťažiacich uplatniť v argumentácii vlastné poznatky, osobné, alebo aj sprostredkované skúsenosti a vysvetliť svoj postoj;
-
schopnosť jasne, zrozumiteľne a výstižne prezentovať svoje odpovede pred krajskou porotou.
Príprava na riešenie Tézy
-
Všetky tézy sú zverejnené vopred v lehote 30 dní pred konaním krajského kola na webových stránkach OĽP a NIVAM.
-
Na riešenie téz sa súťažiaci môžu pripraviť v predstihu; konkrétnu tézu si súťažiaca/súťažiaci vyžrebuje na mieste súťaže.
-
Odpovede vyhodnocuje krajská komisia, ktorá kladie aj dodatočné otázky k riešeniu tézy.
6. Aké sú kritériá hodnotenia pri súťažnej úlohy Tézy v krajskom kole?
Za riešenie úlohy Tézy je maximálny počet bodov 60 (rovnako ako za test), z toho:
-
20 bodov: Vedomosti a porozumenie. Body sa udeľujú najmä za schopnosť presvedčivo preukázať znalosť zodpovedajúcich ľudskoprávnych dokumentov, inštitúcií, zákonov a faktov, ako aj porozumenie prezentovanej témy. Schopnosť formulovať svoje tvrdenie a riešenie tézy vychádzajúc z naštudovaných zdrojov a príkladov z bežného života (či už vlastných alebo sprostredkovaných).
-
30 bodov: Analytické schopnosti. Body sa udeľujú najmä za schopnosť jasne a zrozumiteľne vysvetliť svoje tvrdenia/postoje a podložiť ich dôkazmi. Schopnosť pohotovo, presvedčivo a dôsledne reagovať na dodatočné otázky poroty.
-
10 bodov: Formálne kritérium/prezentácia. Body sa udeľujú najmä za kvalitu rečníckeho prejavu, používanie vhodného jazyka a vhodnej terminológie vzhľadom na prezentovanú tému, vhodne zvolené vyjadrovacie prostriedky, rozmanitosť použitých výrazových prostriedkov, presnosť, zrozumiteľnosť a koherentnosť vyjadrovania v ústnej forme.
7. Postúpil/a som z krajského kola, čo teraz?
Podmienkou účasti v celoštátnom kole je vypracovanie úlohy v rámci Prejavu aktívneho občianstva na jednu z tém, ktoré stanoví Celoštátna komisia OĽP v spolupráci s partnermi/garantmi tém a ktoré budú spolu s ďalšími usmerneniami zverejnené k dátumu krajských kôl na webových sídlach OĽP a NIVAM.
Úloha Prejav aktívneho občianstva poskytne priestor pre súťažiacich/ súťažiace zamyslieť sa nad tým, ako komunikovať občianske a ľudskoprávne témy vo verejnom priestore kreatívnou, autentickou a zároveň zrozumiteľnou formou.
Účastníci a účastníčky účastníčky si môžu zvoliť jednu z troch foriem, akou chcú odprezentovať svoje spracovanie jednej zo zadaných tém smerom k verejnosti:
-
Video formát: video v dĺžke 30-60 sekúnd (odovzdané vo formáte MP4, max. 70 MB)
-
Obrazový formát: spojenie obrazu a textu, napr. grafika, kresba/maľba, alebo fotografia, vo formáte A3 alebo A4 (odovzdané vo formáte PDF alebo JPG, max. 70 MB)
-
Písomný formát: príhovor na verejnom zhromaždení/proteste (pre seba alebo pre inú ľubovoľnú osobu), v rozsahu 400-800 slov (odovzdané vo formáte PDF, max. 70 MB)
Vypracovaná úloha musí byť originálnym dielom autora/autorky (nemôže byť výtvorom inej osoby ani umelej inteligencie).
Súťažiace/súťažiaci odošlú svoju úlohu predsedníčke Celoštátnej komisie OĽP najneskôr do 6.3.2025 prostredníctvom EduPage podľa stanoveného návodu.
Súčasťou úlohy je aj popis diela, podpísané vyhlásenie o originalite a krátke vysvetlenie (v rozsahu 300-500 slov) zámeru autora/autorky v nadväznosti na zvolenú tému podľa zadaní partnerov/garantov. Krátke vysvetlenie je potrebné priložiť do stanoveného formulára v požadovanej forme.
Hodnotenie úlohy Prejav aktívneho občianstva sa do celoštátneho kola neprenášajú. Garanti tém však osobitne ohodnotia a ocenia výkony súťažiacich v úlohe Prejav aktívneho občianstva v závere celoštátneho kola.
Pri hodnotení úlohy Prejav aktívneho občianstva budú brané do úvahy tri kľúčové kritériá
-
Zrozumiteľnosť komunikovaného obsahu.
-
Originalita spracovania.
-
Inovatívnosť komunikovania občiansko-demokratickej a ľudskoprávnej tematiky.
8. Ako prebieha celoštátne kolo?
Celoštátne kolo OĽP má 3 časti:
-
Prvá časť celoštátneho kola: vypracovanie písomného zadania vo forme blogu v rozsahu 200 – 300 slov. Zmyslom úlohy je testovať u súťažiacich schopnosť formulovať ľudskoprávny argument a prezentovať ho stručne, adresne a zrozumiteľne v bežnom jazyku (tzn. na úrovni stredoškolskej edukácie). Okruhy tém k úlohe budú zadané vopred, najneskôr ku dňu konania krajského kola. Konkrétne zadanie bude súťažiacim oznámené až počas konania celoštátneho kola. Na napísanie blogu majú súťažiace/súťažiaci 75 minút a pri písaní nie je povolené používať okrem pera a prideleného papiera žiadne iné pomôcky. Maximálny individuálny bodový zisk: 30 bodov.
-
Druhá časť celoštátneho kola: riešenie modelových prípadov. Modelové prípady nie sú zverejnené vopred, konkrétny modelový prípad bude súťažiacej/súťažiacemu pridelený na mieste. Na základe žrebovania budú súťažiaci/ce rozdelení/é do skupín pred postupové poroty, pričom každá skupina má všetky modelové prípady rovnaké. Pred odpoveďou si súťažiaci/e vyžrebujú jeden modelový prípad, pričom majú 15 minút na prípravu riešenia a 15 minút na prezentáciu riešenia zadania a zodpovedanie otázok poroty (optimálne v skladbe cca 8 a 7 minút, podľa usmernenia poroty). Maximálny individuálny bodový zisk: 30 bodov.
-
Tretia časť celoštátneho kola – finále: Do finále postupuje 12 súťažiacich. Vo finále rozhoduje finálová porota, ktorú ustanovuje predsedníčka Celoštátnej komisie OĽP z externej a internej expertízy v oblasti demokracie a ľudských práv. Pred porotou a celým plénom (žiackym, učiteľským, partnerským, hosťovským) si súťažiace/súťažiaci žrebujú finálové zadania, ktorých obsahom sú aktuálne ľudskoprávne problematiky a kľúčové témy. Súťažiaca/súťažiaci rieši zadanie ad hoc (bez prípravy) počas cca 15 minút vrátane zodpovedania otázok poroty (optimálne v skladbe cca 8 a 7 minút, podľa usmernenia poroty). Maximálny individuálny bodový zisk: 30 bodov.
Prvých dvoch častí sa účastní všetkých 64 súťažiacich, tretia časť je určená pre 12 najlepších na základ hodnotenia postupových porôt po prvých dvoch kolách. Z každej postupovej poroty postupujú súťažiace a súťažiaci z 1. – 3. miesta, spolu maximálne 12 súťažiacich, do finále. Body získané v prvých dvoch častiach súťaže sa do tretej finálovej časti neprenášajú. Viac sa o celoštátnom kole dozviete TU.
9. Ako sa mám pripravovať na riešenie súťažnej úlohy Blog v celoštátnom kole?
Písomná úloha vo forme Blogu má testovať:
-
schopnosť v písomnom prejave jasne formulovať ľudskoprávny argument a prezentovať ho stručne, adresne a zrozumiteľne v bežnom jazyku a na úrovni stredoškolského vzdelania;
-
schopnosť pri argumentácii odkazovať na adekvátne zdroje, dokumenty, zákony alebo prax inštitúcií, či relevantných organizácií a iných subjektov občianskeho sektora.
Príprava na úlohu
-
Okruhy tém budú zverejnené vopred (najneskôr ku dňu konania krajského kola) na webových stránkach OĽP a NIVAM. Konkrétne zadanie bude súťažiacim oznámené až počas konania celoštátneho kola.
-
Zadanie úlohy preverí schopnosť vysvetliť aktuálne ľudskoprávne témy a zároveň svoje tvrdenia/postoje jasne a fundovane podložiť faktami, príkladmi alebo ľudskoprávnymi dokumentmi.
-
Stanovený rozsah Blogu je 200-300 slov a súťažiaca/súťažiaci má na jeho napísanie 75 minút.
-
Pri písaní sa súťažiacim nepovoľuje použiť okrem pera a prideleného formátu papiera žiadne iné pomôcky.
-
Práce vyhodnocuje príslušná postupová porota celoštátneho kola (v predstihu sa uskutoční rozžrebovanie súťažiacich do 4 postupových porôt) .
10. Aké sú kritériá hodnotenia súťažnej úlohy Blog v celoštátnom kole?
Maximálny počet bodov: 30, z toho:
-
10 bodov: Vedomosti a porozumenie. Body sa udeľujú najmä za schopnosť presvedčivo preukázať znalosť zodpovedajúcich ľudskoprávnych dokumentov, inštitúcií, zákonov a faktov, ako aj porozumenie prezentovanej témy, schopnosť formulovať svoje tvrdenie vychádzajúc z naštudovaných zdrojov alebo príkladov z bežného života (či už vlastných alebo sprostredkovaných).
-
10 bodov: Analytické schopnosti. Body sa udeľujú najmä za schopnosť jasne a zrozumiteľne vysvetliť svoje tvrdenia/postoje, podložiť ich dôkazmi a schopnosť formulovať logicky nadväzujúcu argumentačnú líniu
-
10 bodov: Formálna úprava/jazyk. Body sa udeľujú najmä za používanie vhodnej zvolenej terminológie, rozmanitosť použitých výrazových prostriedkov, presnosť, zrozumiteľnosť, adresnosť a koherentnosť vyjadrovania v písomnej forme v bežnom jazyku a na úrovni stredoškolskej edukácie.
11. Ako sa mám pripravovať na riešenie súťažnej úlohy Modelové prípady v celoštátnom kole?
Riešenie Modelového prípadu má testovať:
-
schopnosť súťažiacich aplikovať nadobudnuté vedomosti a všeobecný prehľad o ľudskoprávnych otázkach na konkrétnych príkladoch z praxe;
-
schopnosť riešiť zadanie a jeho úlohy pred publikom a reagovať na otázky príslušnej postupovej poroty.
Príprava na úlohu
-
Modelové prípady nie sú zverejnené vopred. Konkrétny modelový prípad bude súťažiacej/súťažiacemu pridelený na mieste. Na základe žrebovania budú súťažiaci/ce rozdelení/é do skupín pred postupové poroty, pričom každá skupina má všetky modelové prípady rovnaké. Pred odpoveďou si súťažiaci/e vyžrebujú jeden modelový prípad, pričom majú 15 minút na prípravu riešenia a 15 minút na prezentáciu riešenia zadania a zodpovedanie otázok poroty (optimálne v skladbe cca 8 a 7 minút, podľa usmernenia poroty).
-
Odpovede vyhodnocuje príslušná postupová porota celoštátneho kola.
12. Aké sú kritériá hodnotenia pri riešení súťažnej úlohy Modelové prípady v celoštátnom kole?
Maximálny počet bodov: 30, z toho:
-
10 bodov: Vedomosti a porozumenie. Body sa udeľujú najmä za schopnosť presvedčivo preukázať znalosť zodpovedajúcich ľudskoprávnych dokumentov, inštitúcií, zákonov a faktov, ako aj porozumenie prezentovanej témy. Schopnosť formulovať svoje tvrdenie a riešenie modelového prípadu vychádzajúc z naštudovaných zdrojov alebo príkladov z bežného života (či už vlastných alebo sprostredkovaných).
-
10 bodov: Analytické schopnosti. Body sa udeľujú najmä za schopnosť jasne a zrozumiteľne vysvetliť svoje tvrdenia/postoje a podložiť ich dôkazmi a schopnosť pohotovo, presvedčivo a dôsledne reagovať na dodatočné otázky poroty.
-
10 bodov: Formálne kritérium/prezentácia. Body sa udeľujú najmä za kvalita rečníckeho prejavu, používanie vhodného jazyka a vhodnej terminológie vzhľadom na prezentovanú tému, vhodne zvolené vyjadrovacie prostriedky, rozmanitosť použitých výrazových prostriedkov, presnosť, zrozumiteľnosť, adresnosť a koherentnosť vyjadrovania v ústnej forme.